Leaguepedia | League of Legends Esports Wiki
Advertisement
Overview
Qualifiers
Hitpoint Winter 2023 Closed Qualifier
Hitpoint Winter 2022
Tournament Information
OrganizerHitpoint
Location & Dates
Region
EMEA
EMEA
Event TypeOnline
Country
Czech Republic
Start Date2023-09-23
End Date2023-09-24
Broadcast
Streams
Twitch
Social Media & Links
Infobox Homepagelogo std
Infobox Twitterlogo std

The 2023 Hitpoint Winter is the official winter off-season tournament of the Czech and Slovak League of Legends European Regional League (ERL) organised by Hitpoint. In the main event, teams are first seeded into two groups of five from which only the two best advance. Following the group stage, teams play a double elimination playoffs bracket to determine the region's winter champion. This year, the top two teams qualify for the Sigma Cup, an off-season competition featuring teams from the Greek Legends League and Esports Balkan League.

Overview[]

Format[]

Prize Pool[]

PlaceQualificationTeam
QMain EventEXILE esportslogo stdEXILE esports
Logo stdHELLA FUEGO
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdREViTAL BLACKTRAiNS
Zero Twologo stdZero Two
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDavkouny Suprová Banda
Show Additional Placements
NQFly5logo stdFly5
Logo stdMNEB Any ERL
Logo stdMarmas in paris
Logo stdL9 INAE REPRE GOLD
NODENSlogo stdNODENS
DK Gaminglogo stdDK Gaming
Team Melioralogo stdTeam Meliora
Unitum Áčkologo stdUnitum Áčko
Inaequalislogo stdInaequalis
Team MorroWlogo stdTeam MorroW
Logo stdHitpoint vyděděnci
Hide Additional Placements

Participants[]

Show RostersHide Rosters
Open Qualifier #1
Davkouny Suprová Banda
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Davkounyho Suprová Bandalogo square


 Shadowest


 SGooB


 Freestyle


 Balcik


 M1ta
Open Qualifier #1
DK Gaming
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
DK Gaminglogo square


 BunnyV


 MatusObama


 Dyego


 PitH16e


 Hi im Steve
Open Qualifier #1
HELLA FUEGO
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Kulvas


 Zubac


 Benda


 Esko


 Smarty
Open Qualifier #2
Hitpoint vyděděnci
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Saethra


 Vlaren


 Necropolisak


 Astrasmaug


 Marco
Open Qualifier #3
L9 INAE REPRE GOLD1
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Sürer


 Bob The Blob


 The Frog Prince


 Shedo


 plm
Open Qualifier #1
Marmas in paris
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Garp


 Knedla


 Proker


 DVLK


 Petis
Open Qualifier #2
MNEB Any ERL
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Vodin


 Stein


 Blueboar


 Lumity


 yaztrom


 SáRgAbArAcK
Open Qualifier #3
Team MorroW
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Team MorroWlogo square


 Ackley


 Pathreek


 filipxjh


 Kelyno


 Gabsen
Open Qualifier #2
Unitum Áčko
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Unitum Áčkologo square


 tropy16


 ThePepa123


 Skuty


 Marsta


 Reddy The Beast
1 ERKO Esports withdrew from the tournament. L9 INAE REPRE GOLD replaced them.
2 Team Meliora acquired the roster and spot of Pampelišky jsou OP.
3 REViTAL BlackTrains acquired the roster and spot of Gaming Team Kravaře.

Results[]

Round 1
Winners' Bracket
EXILE esportslogo stdEXE
2
Logo stdL9 I
1
Zero Twologo std02
2
Unitum Áčkologo stdUA
0
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDSB
2
Inaequalislogo stdINAE
1
Logo stdMARM
2
NODENSlogo stdNDS
0
Fly5logo stdFLY5
2
Team MorroWlogo stdMRW
0
DK Gaminglogo stdDK
0
Logo stdMNEB
2
Logo stdHELL
2
Team Melioralogo stdTML
0
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdRBT
2
Logo stdHITP
0
Losers' Bracket
Logo stdL9 I
2
Unitum Áčkologo stdUA
0
Inaequalislogo stdINAE
1
NODENSlogo stdNDS
2
Team MorroWlogo stdMRW
0
DK Gaminglogo stdDK
2
Team Melioralogo stdTML
2
Logo stdHITP
0
Round 2
EXILE esportslogo stdEXE
2
Zero Twologo std02
0
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDSB
2
Logo stdMARM
0
Fly5logo stdFLY5
2
Logo stdMNEB
0
Logo stdHELL
2
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdRBT
0
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdRBT
2
Logo stdL9 I
0
Logo stdMNEB
2
NODENSlogo stdNDS
0
Logo stdMARM
2
DK Gaminglogo stdDK
1
Zero Twologo std02
2
Team Melioralogo stdTML
1
Round 3
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdRBT
2
Logo stdMNEB
1
Logo stdMARM
1
Zero Twologo std02
2
Round 4
Qualification Match
EXILE esportslogo stdEXE
2
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDSB
0
Qualification Match
Fly5logo stdFLY5
1
Logo stdHELL
2
Qualification Match
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDSB
1
REViTAL BLACKTRAiNSlogo stdRBT
2
Qualification Match
Fly5logo stdFLY5
1
Zero Twologo std02
2
5th Place Match
Qualification Match
Davkounyho Suprová Bandalogo stdDSB
2
Fly5logo stdFLY5
1

Media[]

Streams[]

Articles & Videos[]

Interviews[]

Announcements[]

Additional Content[]

Additional Links[]

References[]

Advertisement