Leaguepedia | League of Legends Esports Wiki
Advertisement
Hitpoint Challengers 2020 Summer Closed Qualifier
Hitpoint Challengers 2021
Tournament Information
OrganizerHitpoint
FormatDouble Elimination
Location & Dates
Region
EU
Europe
Event TypeOnline
Country
Czech Republic
Date2020-06-27
Broadcast
Streams
Twitch
Social Media & Links
Infobox Homepagelogo std
Infobox Twitterlogo std

Overview[]

Format[]

  • 16 teams participate
  • Top 8 qualify for Main Event
  • Double elimination
  • Matches are best of three

Qualifying Teams[]

PlaceQualificationTeam
QMain EventLogo stdBonifácův klubík
Vikingekrig Academylogo stdVikingekrig Academy
Logo stdSxC reborn
Logo stdJednorožci Nindžové
Inaequalis Corlogo stdInaequalis Cor
Gaming Team Kravařelogo stdGaming Team Kravaře
21Phoenixlogo std21Phoenix
Logo stdDej mi 20 minut
Show Additional Placements
NQLogo stdDonuty
Logo stdPain XD
Logo stdszelmiczky z ísta
Team Frowslogo stdTeam Frows
Logo stdNo Oppone̩nt
Logo stdProstě Team Takzvaně
Logo stdTeam Tým
Logo stdFanoušci Ondry Báči
Hide Additional Placements

Participants[]

Show RostersHide Rosters
Open Qualifier #1
21Phoenix
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
21Phoenixlogo square


 Flaai


 čongi


 vasekfel


 Vîktør


 Blatni
Open Qualifier #1
Bonifácův klubík
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Reedfoo


 Jellou


 Mauss


 Skyp


 Spalda
Open Qualifier #2
Dej mi 20 minut
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Gattsu


 Starboy


 Toybu


 Ducktape


 Peinik
Open Qualifier #2
Donuty
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Trungi


 Termix


 Fejkýý


 Wonderboy


 Marlley
Open Qualifier #2
Fanoušci Ondry Báči
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 zabiják


 Stealer


 9benda9


 Dejv


 Kerhi
Open Qualifier #1
Inaequalis Cor
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Inaequalis Corlogo square


 Viserion


 Dao


 Jackisek


 Tikus


 Petis
Open Qualifier #1
Jednorožci Nindžové2
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Vlk


 Paštikus


 Defflok


 Strode


 Smarty
Open Qualifier #2
No Oppone̩nt
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square

 Prokky


 Kneza


 Robko


 Sayn


 Chorkyy
Open Qualifier #2
Pain XD1
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Bunny


 Razvy


 Tepes


 TheMechanical


 Alukim
Open Qualifier #2
Prostě Team Takzvaně
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 LuknoM

 M4t3s


 Patricksson


 PAPINKA


 Kotva
Open Qualifier #2
szelmiczky z ísta
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Laky


 Dinrok


 Poro


 Elmo


 Dáda
Open Qualifier #1
Team Frows
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Team Frowslogo square


 Vodin


 berryrasp


 Strange


 Kite


 LimTheDestructor
Open Qualifier #2
Team Tým
Team Icon - ShowTeam Icon - Hide
Logo square


 Tofi


 Vlaren


 Vastus


 Yuno


 Unicornleader
1 TepesGod renames to Pain XD.
2 3,14ča renames to Jednorožci Nindžové.

Results[]

Round of 16
Winners' Bracket
Logo stdBONI
2
Logo stdNO O
0
Logo stdDEJ
2
Inaequalis Corlogo stdINAE.C
1
Logo stdPROS
1
21Phoenixlogo std21PHX
2
Vikingekrig Academylogo stdVIK.A
2
Logo stdPAIN
1
Logo stdTÝM
1
Gaming Team Kravařelogo stdGTK
2
Logo stdSXC
2
Logo stdSZEL
1
Logo stdJEDN
2
Logo stdFANO
0
Logo stdDONU
2
Team Frowslogo stdFROWS
1
Losers' Bracket
Logo stdNO O
1
Inaequalis Corlogo stdINAE.C
2
Logo stdPROS
0
Logo stdPAIN
2
Logo stdTÝM
1
Logo stdSZEL
2
Logo stdFANO
0
Team Frowslogo stdFROWS
2
Quarterfinals
Qualification Match
Logo stdBONI
2
Logo stdDEJ
1
Qualification Match
21Phoenixlogo std21PHX
0
Vikingekrig Academylogo stdVIK.A
2
Qualification Match
Gaming Team Kravařelogo stdGTK
1
Logo stdSXC
2
Qualification Match
Logo stdJEDN
2
Logo stdDONU
0
Qualification Match
Logo stdDONU
1
Inaequalis Corlogo stdINAE.C
2
Qualification Match
Gaming Team Kravařelogo stdGTK
2
Logo stdPAIN
0
Qualification Match
21Phoenixlogo std21PHX
2
Logo stdSZEL
1
Qualification Match
Logo stdDEJ
2
Team Frowslogo stdFROWS
0

Media[]

Streams[]

Articles & Videos[]

Interviews[]

Announcements[]

Additional Content[]

Additional Links[]

References[]

Advertisement